Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Małgorzata  Jaworska

Małgorzata Jaworska

Małgorzata  Jaworska

Pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie studiowała w klasie fortepianu prof. Ludwika Stefańskiego (1980). Po ukończeniu studiów rozpoczęła działalność koncertową w wielu krajach. Od 1984 roku mieszka na stałe w Norwegii, gdzie grała na niezliczonych koncertach. Występowała między innymi dla JKW Księcia Haakona, następcy tronu i JKW Księżnej Mette-Marit. Dokonała też nagrań telewizyjnych. W Norwegii dała też recital w czasie "Trzech polskich dni" (2008), zorganizowanych z okazji dziesięciolecia działalności Konsulatu RP w Trondheim.

Pod koniec lat  dziewięćdziesiątych włączyła do repertuaru utwory norweskiego kompozytora Thomasa D.A. Tellefsena - przyjaciela i ucznia Chopina. Pianistka  wykonywała kompozycje tego zapomnianego kompozytora w wielu miastach Norwegii, przyczyniając się do jego renesansu. Pionierską pracę w tym zakresie kontynuowała w Polsce, gdzie grała po raz pierwszy utwory Tellefsena w Domu Polonii w Krakowie (1998), w Akademii Muzycznej w Warszawie (1999), oraz z Rzeszowską Orkiestrą Symfoniczną wykonała Koncert g-moll op. 8 (2006). Z okazji Roku Chopina występowała z utworami Chopina i Tellefsena w auli Florianka w Krakowie, na koncercie  zorganizowanym przez Akademię Muzyczną w Krakowie (2010).

Pianistka utrwaliła też wszystkie solowe utwory Thomasa D.A. Tellefsena na czterech  płytach CD (premiera fonograficzna 1999-2007) w polskiej firmie Acte Préalable. Nagrania te zostały zadedykowane JKM Królowej Sonji dla upamiętnienia jej 70–tych urodzin, 4 lipca 2007.

W Polsce nagrała też płytę CD z utworami F. Chopina, E. Griega i L. van Beethovena (1989). 

Małgorzata Jaworska jest też cenioną wykonawczynią utworów F. Chopina. Jej  recitale chopinowskie spotykają  z gorącym przyjęciem publiczności. Członkini Honorowego  Komitetu Norweskich Obchodów Roku Chopina  przy Ambasadzie RP w Oslo.

Na uroczystym zakończeniu obchodów Roku Chopinowskiego w Norwegii, pianistka wystąpiła z recitalem w siedzibie Ambasady RP w Oslo (1 marca 2011).

Jest zdobywczynią tytułu "Wybitny Polak" w Norwegii 2013 w kategorii Kultura.


 

Wg kategorii: