Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Johann N. Hummel

Johann N. Hummel

Johann N. Hummel

*14 XI 1778 Bratysława, †17 X 1837 Weimar

Austriacki pianista, kompozytor, pedagog i dyrygent, najwybitniejszy przedstawiciel stylu brillant. Zaczerpnął środki techniczne przede wszystkim od Mozarta, częściowo od Clementiego, tworząc z nich paletę środków stylu brillant. Ornamentyka fortepianowa Hummla stanowi pomost między ornamentyką Mozarta i Chopina.

Chopin z muzyką Hummla zetknął się podczas nauki u Żywnego i Elsnera, a sonaty i koncerty Hummla znalazły się w jego młodzieńczym repertuarze koncertowym. W 1828 r. Hummel, którego Chopin poznał później osobiście w Wiedniu, wystąpił w Warszawie. Chopin znał już wówczas dobrze twórczość Hummla - wszystkie jego wydane utwory były bowiem dostępne w Warszawie - i bardzo wysoko cenił go jako kompozytora. Dla młodego Chopina występy wirtuozów stylu brillant takich jak Hummel stały się silną inspiracją twórczą.

Prócz pokrewieństwa podejmowanych gatunków typowych dla stylu brillant - ronda, wariacje, fantazje - wpływ Hummla widoczny jest w chopinowskich koncertach fortepianowych i utworach kameralnych (Trio g-moll op. 8), a przede wszystkim w typie ornamentyki w utworach z okresu warszawskiewgo. Jednak fascynacja Chopina stylem brillant nie objawiła się w mechanicznym przejmowaniu wzorów Hummla; utwory austriackiego kompozytora stały się punktem wyjścia do rozwijania stylu indywidualnego. Chopin przejął od Hummla i innych przedstawicieli stylu brillant koncepcję wirtuozowskiego koncertu fortepianowego, eksponując partię solisty nasyconą różnorodnymi środkami technicznymi. Podobnie jak Hummel, zastosował Larghetto i Romanzę jako części środkowe koncertów. Koncertom Hummla brakuje jednak owego szczególnego romantycznego liryzmu, charakterystycznego dla środkowych części koncertów Chopina.

Utwory Hummla zalecał Chopin uczniom, wprowadzając do repertuaru pedagogicznego jego Rondo op. 98, Sonatę fis-moll op. 81 oraz Koncerty fortepianowy a-moll i h-moll.


 

Wg kategorii: