Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Dong-Hyek Lim

Dong-Hyek Lim

Dong-Hyek Lim

*25 VII 1984 Seul

Dong Hyek Lim - pianista, laureat III nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Państwowym Koreańskim Konserwatorium, następnie w wieku 10 lat został uczniem Moskiewskiej Centralnej Szkoły Muzycznej, którą ukończył w 1998 roku. Studiował w Konserwatorium Moskiewskim im. Piotra Czajkowskiego w klasie prof. Lva Naumowa, w Hochschule fur Musik w Hanoverze u Arie Vardi oraz w amerykańskiej Juilliard School u Emanuel'a Ax'a.

Koncertuje na wielu scenach Europy i świata, m.in. w Wielkiej sali Konserwatorium Moskiewskiego, Salle Pleyel i Salle Cortot w Paryżu, Konzerthaus w Berlinie, w Warszawie, czy w Beppe (Japonia). Występował m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Radia Francuskiego, Japan Philharmonic Orchestra i z Marthą Argerich. Współpracował z takimi dyrygentami jak Charles Dutoit, Kurt Masur, Lawrence Foster, Myeung-Whun Chung, czy Yuri Temirkanov. Regularnie bierze udział w międzynarodowych festiwalach i konkursach pianistycznych.

Dong Hyek Lim jest zdobywcą Grand Prix XIX Konkursu Hanguk, laureatem II miejsca w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Moskwie (1996), V nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Busoniego we Włoszech (2000), First Grand Prize M. Long-Academie des Beaux-Arts (2002) oraz nagrody M. Lucette Descaves za najlepszą interpretację muzyki francuskiej. W 2005 roku zdobył III nagrodę na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina ex aequo ze swoim bratem Dong-Min Lim'em. W 2007 roku uzyskał czwartą nagrodę ex aequo z Sergiejem Sobolevem na XIII Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

W 2002 roku w serii Martha Argerich przedstawia... (EMI Classics) ukazała się debiutancka płyta artysty, na której znajdują się nagrania utworów Chopina, Schuberta i Ravela. Za tę realizację Dong Hyek Lim otrzymał nagrodę Diapason d'or award. W 2004 roku Dong Hyek Lim nagrał płytę z Sonatą h-moll i innymi mniejszymi utworami Fryderyka Chopina, za którą otrzymał prestiżową nagrodę CHOC (Le Monde de la Musique). Trzecia płyta ukazała się w 2008 roku, również w wytwórni EMI i zawiera Wariacje Goldbergowskie Jana Sebastiana Bacha oraz Chaconne d-moll Bacha-Busoniego.


 
Dong-Hyek Lim w Youtube:
Lim Dong-Hyek Fantaisie-Impromptu cis-moll
Wyświetleń: 2916
12345
05:04
Lim Dong-Hyek Piano Sonata No. 3 in B minor, cz. IV

Nagranie z 2009 roku z 64. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju

Wyświetleń: 1628
12345
05:35
Lim Dong-Hyek Waltz in F major, Op. 34 No. 3

Nagranie z 2005 roku z koncertu laureatów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Wyświetleń: 13161
12345
02:55

Wg kategorii: