Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Elisabeth Leonskaja

Elisabeth Leonskaja

Elisabeth Leonskaja

*23 XI 1945 Tbilisi

Rosyjska artystka, należy do grona czołowych międzynarodowych pianistów.

Studiowała w Konserwatorium w Moskwie pod kierunkiem Jacoba Milsteina. W 1978 roku wyemigrowała do Wiednia. Jeszcze przed opuszczeniem Rosji wystąpiła w duecie z Światosławem Richterem.

Światowy rozgłos przyniósł jej debiut na Festiwalu w Salzburgu w 1979. Od tej pory występuje z licznymi recitalami na międzynarodowych festiwalach muzycznych i w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata.

Współpracuje z czołowymi światowymi dyrygentami takimi jak m.in. Kurt Masur, Sir Colin Davis, Cristoph Eschenbach, Kurt Sanderling, Mariss Jansons, Yuri Temirkanov.

Koncertowała z wieloma znanymi orkiestrami, w tym m.in. Gewandhaus w Lipsku, Camerata Salzburg, Orchestre de Paris, Orchestre National de France. W listopadzie 2006 roku zadebiutowała w Carnegie Hall wykonując II Koncert fortepianowy Prokofieva z towarzyszeniem Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Pianistka koncertuje nie tylko jako solistka ale także kameralistka. Współpracowała m.in. z Wiedeński Filharmonicznym Zespołem Kameralnym. Dokonała wielu nagrań płytowych dla wytwórni Tedlec i otrzymała wiele prestiżowych, międzynarodowych nagród, w tym Diapason d'Or za album z utworami Liszta.

Zarejestrowała oba koncerty fortepianowe Chopina z Czeską Orkiestrą Filharmoniczną pod dyrekcją Vladimira Ashkenazy'ego, II i III Koncert fortepianowy Czajkowskiego z Orkiestrą Filharmonii Nowojorskiej pod batutą Kurta Masura. Uhonorowana została nagrodą Midem Classical Award 2007 za nagranie I i II Koncertu F. Mendelssohna z zespołem Camerata Salzburg pod dyrekcją Ilana Volkova.

W 2011 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". 


 

Wg kategorii:

 
Galeria fotografii »
 
mini mini
mini mini