Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Augustin Dumay

Augustin Dumay

Augustin Dumay

*1949 Paryż

Augustin Dumay uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych artystów swojego pokolenia.

Światową sławę zyskał w 1979 roku, kiedy Herbert von Karajan zaprosił artystę na solowy występ wspólnie z wiolonczelistą Yo-Yo Ma na galowym koncercie w Paryżu.  Od tej pory koncertuje z najlepszymi światowymi orkiestrami m.in. orkiestrą Filharmonii Berlińskiej, London Symphony Orchestra, Montreal Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra i wieloma innymi. Współpracuje z wybitnymi dyrygentami jak m.in. Sir Colin Davis, Gennadi Rozhdestvensky, Frans Brüggen, Emmanuel Krivine, Kurt Masur.

Skrzypek jest nie tylko solistą ale także doskonałym kameralistą. Chętnie dyryguje także zza pulpitu zespołem, z którym występuje.

Występował w najbardziej znanych salach koncertowych świata, w tym m.in. Queen Elizabeth Hall, Wigmore Hall, La Scala, a także na uznanych festiwalach muzycznych w Bath, Berlinie, Lucernie, Lipsku i Nowym Jorku. Odbył liczne podróże koncertowe do Japonii i południowo-wschodniej Azji.

Od 2008 roku Dumay jest głównym gościnnym dyrygentem Kansai Philharmonic Orchestra (Osaka), zaś w latach 2011-2016 będzie pełnił funkcję muzycznego dyrektora tejże orkiestry.

Dumay jest ponadto uznanym pedagogiem. Prowadzi klasę skrzypiec w Queen Elizabeth College of Music w Brukseli.

Nagrywał płyty dla wytwórni Deutsche Grammophon i EMI, z których wiele uhonorowanych zostało najbardziej prestiżowymi nagrodami przemysłu fonograficznego: Grand prix du Disque, Gramophon Award, Grammy Award, Victoire de la Musique. Nagrał komplet sonat na skrzypce i fortepian Beethovena z pianistką Marią João Pires a także utwory Mozarta na skrzypce i orkiestrę.

W 2011 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa".


 

Wg kategorii:

 
Galeria fotografii »
 
mini mini