Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Valery Gergiev

Valery Gergiev

Valery Gergiev

*1953 Moskwa

VALERY GERGIEV uznawany jest na świecie za jedną z najwybitniejszych osobowości muzycznych swojej generacji.

Jako dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu (od 1988 roku) doprowadził tę legendarną instytucję do międzynarodowego uznania. Razem z orkiestrą i zespołem operowym Teatru Maryjskiego, występował w 45 krajach - w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Azji i Australii, prezentując najlepsze dzieła operowe i balety kompozytorów rosyjskich, komplet symfonii Szostakowicza i Prokofiewa oraz Wagnerowską tetralogię Pierścień Nibelunga. W listopadzie 2006 roku poprowadził koncert inaugurujący działalność nowej sali koncertowej Teatru Maryjskiego; pod koniec 2011 roku planowane jest otwarcie nowego gmachu Teatru Maryjskiego w St. Petersburgu.

Valery Gergiev - od stycznia 2007 roku główny dyrygent London Symphony Orchestra - jest też założycielem i dyrektorem artystycznym Festiwalu "Gwiazdy Białych Nocy" i Festiwalu "Nowe Horyzonty" w Sankt Petersburgu, moskiewskiego Festiwalu Wielkanocnego, Festiwalu Gergieva w Rotterdamie, Międzynarodowego Festiwalu w Mikkeli w Finlandii, a także Red Sea Festival w Eilat w Izraelu. W latach 1995-2008 był pierwszym dyrygentem Filharmonii w Rotterdamie, a od 1997 jest pierwszym gościnnym dyrygentem Metropolitan Opera. Występuje też często jako gościnny dyrygent Chicago Symphony i Wiener Philharmoniker.

W 1998 roku został następcą Sir Georga Soltiego na stanowisku dyrygenta World Orchestra for Peace. Solti, na dwa lata przed śmiercią, podczas spotkania dyrygentów osobiście naznaczył Gergieva na swego sukcesora. Porównał wtedy to spotkanie do swojego spotkania z Bruno Walterem, który namawiał wówczas młodego Soltiego do objęcia stanowiska dyrektora Królewskiej Opery Covent Garden.

Urodzony w Moskwie w rodzinie osetyjskiej, Valery Gergiev studiował dyrygenturę u Ilyi Musina w Konserwatorium Leningradzkim. W wieku 24 lat został zwycięzcą Konkursu Herberta von Karajana w Berlinie. Rok później (w 1978) debiutował w Teatrze Maryjskim (wówczas im. Kirowa), dyrygując operą Wojna i pokój Siergieja Prokofiewa. W roku 2003 w związku z obchodami 300-lecia Sankt Petersburga zorganizował, nie mający precedensu, trzymiesięczny festiwal "Gwiazdy Białych Nocy". W tym samym roku z Orkiestrą Teatru Maryjskiego inaugurował sezon koncertowy w nowojorskiej Carnegie Hall - jako pierwszy rosyjski dyrygent od czasu Piotra Czajkowskiego, który w 1891 roku poprowadził inaugurację sezonu w tej słynnej sali koncertowej.

W sezonie 2007/2008 wystąpił w Carnegie Hall, prowadząc orkiestry Teatru Maryjskiego, Wiener Philharmoniker i Metropolitan Opera oraz przygotował premiery oper: Wojna i pokój oraz Gracz Prokofiewa.

Najważniejsze wydarzenia artystyczne sozonu 2008/2009 to prezentacja dzieł Prokofiewa w Lincoln Center w Nowym Jorku (oratoria, balety i opery z orkiestrą Teatru Maryjskiego, symfonie - z London Symphony Orchestra); poza tym koncerty z LSO w Paryżu i Tokio (w programie symfonie i koncerty Prokofiewa) oraz przedstawienia Pierścienia Nibelunga Wagnera z zespołami Tetaru Maryjskiego na deskach Royal Opera House Covent Garden w Londynie.

W 2010 roku poprowadził operę Trojanie Berlioza w St. Petersburgu, Walencji, we Włoszech i nowojorskiej Carnegie Hall. Dyrygował także dziełami Strawińskiego podczas trzytygodniowego festiwalu (21.04-8.05.2010) poświęconego temu rosyjskiemu kompozytorowi w New York Philharmonic; z orkiestrą Teatru Maryjskiego zaprezentował symfonie Szostakowicza w Wiedniu, a z London Symphony Orchestra - dzieła Henri Dutilleux; dyrygował również przedstawieniami opery Nos Szostakowicza w Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

W sezonie 2010/2011 Valery Gergiev z LSO przedstawi cykl symfonii Gustava Mahlera w Londynie, Nowym Jorku, Paryżu i Japonii.

Artysta za swoją działalność został uhonorowany licznymi odznaczeniami i nagrodami. Otrzymał Grammy Award, Nagrodę Dmitrija Szostakowicza, Nagrodę Złotej Maski (najważniejszą przyznawaną w dziedzinie teatru w Rosji), tytuł Ludowego Artysty Rosji (najwyższe odznaczenie rosyjskie w dziedzinie kultury), Kryształową Nagrodę Międzynarodowego Forum Ekonomicznego, Polar Music Prize (uważaną za muzycznego Nobla) od Szwedzkiej Akademii Królewskiej, Nagrodę Herberta von Karajana przyznawaną najwybitniejszym żyjącym muzykom, a także Order Lwa Niderlandzkiego, japoński Order Wschodzącego Słońca, Srebrny Medal Walencji i francuski Order Legii Honorowej.

Valery Gergiev nagrywa wyłącznie dla firmy Universal Classics (Philips, Decca i Deutsche Grammophon). Jego bogata dyskografia obejmuje liczne opery twórców rosyjskich, symfonie Szostakowicza, Prokofiewa i Czajkowskiego oraz wiele innych nagrań.

Symfonie nr 1, 2, 3, 6 i 7 Mahlera zarejestrowane dla wytwórni płytowej LSO Live są pierwszymi płytami z zamierzonego kompletu symfonii Mahlera realizowanego z London Symphony Orchestra. Pierwsze nagrania zrealizowane przez nowopowstałe wydawnictwo fonograficzne Teatru Maryjskiego to: opera Nos, I i XV Symfonia Szostakowicza oraz UwerturaRok 1812" Czajkowskiego.


 

Wg kategorii:

 
Galeria fotografii »
 
mini