Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Wioletta Chodowicz

Wioletta Chodowicz

Wioletta Chodowicz

*1975 Radom

Wioletta Chodowicz - ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne pod kierunkiem prof. Agaty Młynarskiej na Akademii Muzycznej we Wrocławiu (2002). Jest laureatka I nagrody i nagrody specjalnej na Konkursie Słowiańskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach (2001), nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Hariclea Darcleè w Brăila (2001, Rumunia), I nagrody i nagrody specjalnej na VII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju (2002). Jest również finalistką V Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (2004), wyróżnioną także za najlepsze wykonanie arii Halki.

Współpracuje z Teatrem Wielkim w Poznaniu, gdzie zadebiutowała jako Hrabina w Weselu Figara Mozarta (2002). W latach 2003-2008 jako solistka Opery Wrocławskiej kreowała główne role m.in. Paminy w Czarodziejskim Flecie, Fiordiligi w Cosi fan tutte Mozarta, Mimi w Cyganerii Pucciniego, tytułowej Halki w operze Moniuszki, Micaëli w Carmen Bizeta, Agathe w Wolnym Strzelcu Webera, tytułowej Hagith w operze Szymanowskiego, Helmwige w Walkirii Wagnera.

W 2004 roku zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie rolą tytułową w Halce Moniuszki, gdzie śpiewała również partię Donny Anny w Don Giovannim Mozarta oraz entuzjastycznie przyjętą partię Marii w Wozzecku Berga. Za osiągnięcia artystyczne w sezonie 2005/2006 Wioletta Chodowicz otrzymała Wrocławską Nagrodę Muzyczną w kategorii "Osobowość Twórcza".

Repertuar koncertowy Wioletty Chodowicz obejmuje takie dzieła jak: Requiem Fauré, IX Symfonia Beethovena, Te Deum Brucknera, Requiem Verdiego, III Symfonia Pieśń o nocy Szymanowskiego, III Symfonia Pieśni żałosnych Góreckiego, II Symfonia Mahlera, Vier letzte Lieder R. Straussa.

Artystka występowała na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, takich jak: Young Euro Classic w Berlinie, Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Cervantino Festiwal w Guanajuato (Meksyk). Koncertowała w Austrii, Danii, Niemczech, Szwajcarii, występując m.in. w salach Filharmonii Monachijskiej, Lipskiego Gewandhausu, Tonhalle w Zurichu oraz na scenach teatrów w Hamburgu, Stuttgarcie, Hanowerze i Freiburgu.

W 2008 roku wystąpiła z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Łukasza Borowicza w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego wykonując tytułową partię w koncertowej wersji opery Maria R. Statkowskiego (w kwietniu 2010 ukazało się nagranie płytowe z tego koncertu).

Rok 2009 przyniósł występy w Operze Narodowej w Pradze, gdzie zaśpiewała Tatianę w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego i tytułową Rusałkę w operze Dworzaka oraz na scenie Welsh National Opera w Cardiff, jako Maria w Wozzecku Berga.

Ostatnie sukcesy artystki to kreacje tytułowych ról w Rusałce Dvořáka (Teatr Wielki w Łodzi) i Katii Kabanowej Janáčka (Opera Narodowa w Warszawie), tytułowa partia w koncertowym wykonaniu Giovanny d'Arco Verdiego pod batutą Łukasza Borowicza w Filharmonii Poznańskiej oraz partia Hrabiny w najnowszej inscenizacji Wesela Figara na scenie warszawskiej Opery Narodowej.

Wioletta Chodowicz otrzymała nominację do Paszportów Polityki 2010 w kategorii Muzyka Poważna.


 

Wg kategorii: