Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Grzegorz  Nagórski

Grzegorz Nagórski

Grzegorz  Nagórski

*11 IV 1964 Tczew

Grzegorz Nagórski - polski puzonista jazzowy. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku w klasie puzonu prof. Magdy Zawadzkiej (1979-1983). W roku 1987 ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie puzonu Lothara Dziwoki.

Po ukończeniu studiów muzycznych w Katowicach, Nagórski otrzymał stypendia do dwóch wyższych uczelni muzycznych w USA.

W latach 1990-1991 studiował na Florida Atlantic University w Boca Raton (Floryda, USA) w klasie puzonu dr. J. Hachkrofta.

W 1993 roku ukończył University of Miamii - Studio Music and Jazz Department, gdzie otrzymał tytuł Master Degree in Jazz Performance.

W latach 1992-1994 Nagórski był wykładowcą w klasie puzonu jazzowego, zespołów jazzowych, kształcenia słuchu oraz improwizacji na University of Miamii Jazz Department (Floryda,USA).

Od 1994 do 1995 r. wykładał w klasie puzonu jazzowego i klasycznego, zespołów jazzowych oraz literatury jazzowej na Florida Atlantic University (Floryda, USA).

Grzegorz Nagórski prowadził letnie kursy w Green Bay (Wisconsin) oraz w Pułtusku, Gdańsku (polsko - niemieckie Warsztaty Jazzowe), Trzcielu, Michałowicach, Chodzieży i Puławach.

Od 1999 r. jest nauczycielem wydziału jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina na ul. Bednarskiej w Warszawie, a od października
2001 r. jest starszym wykładowcą Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie w 2005 r. obronił doktorat. Prowadzi zajęcia w klasie puzonu jazzowego i zespołów jazzowych.Pracuje również w charakterze wykładowcy na Akademii Muzycznej w Katowicach.

W roku 2002 rozpoczął pracę w Wieczorowym Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach.

Grzegorz Nagórski koncertował i współpracował z wieloma słynnymi polskimi i zagranicznymi muzykami takimi jak Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Henryk Miśkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik, Joe Henderson, Michael Brecker, Tito Puente, Ray Charles, Phil Woods, Slide Hampton, Red Rodney, Maria Schneider, Donna Summer, Bob Brookmeyer, Ira Sullivan, Charlie Persip oraz Jazz Big Band Graz.

Wystąpił na wielu estradach muzycznych Europy i Ameryki: Jazz Jambore, Molde Jazz Festival (Norwegia), Jazz and Blues Festival (Szwecja), Nokia Jazz Festival (Poznań), Hollywood Jazz Festival (USA), Leibnitz Jazz Festival (Austria), Torino Jazz Festival (Włochy), Sunfest Jazz Festival (USA), Salzburger Jazz Herbst (Austria).

Na XVIII Konkursie Jazzu Tradycyjnego Grzegorz Nagórski zdobył "Złotą Tarkę" dla najlepszego solisty jazzu tradycyjnego w roku 1983.

W latach 1996-2003 w ankiecie magazynu "Jazz Forum" wybierano go Najlepszym Poskim Puzonistą.

W 2010 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa".


 

Wg kategorii: