Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Dominik  Wania

Dominik Wania

Dominik  Wania

*24 XI 1981

Dominik Wania - W 2005 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. W latach 2006-2008 był studentem Danilo Perez’a i Jerry Bergonzi’ego na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) w ramach Presidential Scholarship, przyznanego przez Helena Foundation.

Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, zarówno w dziedzinie muzyki klasycznej jak i jazzowej. Jest laureatem I nagrody konkursu o Stypendium im. Prof. Tadeusza Żmudzińskiego (Kraków 2001 r.) a także I nagrody w kategorii Trio na VII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej (Kraków 2003). Współpracuje i występuje ze znakomitymi muzykami jazzowymi: Tomasz Stańko, Jacek Kochan, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Bronisław Suchanek, Zbigniew Wegehaupt, Piotr Baron, Maciej Sikała, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, David Liebman, Marcus Miller, Joey Baron, Lee Konitz, Marilyn Mazur, Nguyen Le, George Garzone, Gary Thomas, Eddie Henderson. W swoim dorobku ma nagrania dla Radia i Telewizji oraz płytowe, udział w wielu festiwalach muzyki klasycznej i jazzowej a także liczne nagrody w konkursach jazzowych, m. in. nagrody indywidualne w finałach VII Ogólnopolskiego Konkursu Standardów Jazzowych w Siedlcach (2003) oraz 41 Festiwalu "Jazz Nad Odrą" we Wrocławiu (2005), I nagrodę na II Konkursie Pianistów Jazzowych w Warszawie (2005). Koncertował w wielu krajach Europy oraz w USA.

W 1997 r. był zaproszony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego na spotkanie z młodzieżą wybitnie uzdolnioną. W 1998 r. został laureatem Nagrody Miasta Sanoka w dziedzinie Kultury i Sztuki, w 1999 r. stypendystą Prezesa Rady Ministrów a w 2007r. Honorowym Członkiem Towarzystwa Muzycznego w Sanoku. Jest także członkiem National Music Honor Society – Pi Kappa Lambda. W 2008r. został laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

Prowadzi także działalność dydaktyczną na stanowisku asystenta w Katedrze Muzyki Współczesnej i Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie oraz jako wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

W 2010 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa".  


 

Wg kategorii: