Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Menahem  Pressler

Menahem Pressler

Menahem  Pressler

*1923, Magdeburg

Menahem Pressler, założyciel i pianista zespołu Beaux Arts Trio, jeden z najznakomitszych i najbardziej zasłużonych muzyków na świecie. Jego kariera przetrwała przeszło pięć dekad. Nadal urzeka publiczność na całym świecie jako artysta i pedagog, a jego występy solowe i zespołowe cieszą się uznaniem krytyki. Pianista realizuje się jednocześnie jako oddany i solidny nauczyciel.

Urodził się w Magdeburgu w 1923 r. W 1939 r. uciekł z nazistowskich Niemiec i wyemigrował do Izraela.

Głośna światowa kariera Presslera rozwinęła się po jego zwycięstwie w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Debussyego w San Francisco (1946). Ten sukces powiódł go do amerykańskiego debiutu z Orkiestrą Filadelfijską pod batutą Eugene Ormandyego. Od tej pory pianista koncertował w Ameryce Północnej i w Europie z orkiestrami z Nowego Jorku, Chicago, Cleveland, Pittsburgha, Dallas, San Francisco, Londynu, Paryża, Brukseli, Oslo, Helsinek i in.

W 1955 r., po niemal dziesięciu latach błyskotliwej kariery solowej, Pressler zadebiutował na Festiwalu Muzycznym w Bershire jako kameralista z zespołem Beaux Arts Trio. Dzięki tej współpracy szybko zyskał sławę jednego z najbardziej cenionych kameralistów światowych. "New York Times" określił Beaux Arts Trio jako "klasę samą w sobie", "Washington Post" po przeszło 50 latach działalności zespołu uznał go za "złoty wzorzec dla każdego tria na świecie". W sezonie 2007/2008 Daniel Hope (skrzypce), Antonio Meneses (wiolonczela) i Menahem Pressler ostatni raz wystąpili jak Beaux Arts Trio. Pressler kontynuował jednak karierę solową i współpracował z innymi zespołami kameralnymi, m. in. z kwartetami Juilliarda, Emersona i Clevelanda.

Od 60 lat Pressler uczy gry na fortepianie na uniwersytecie o światowej renomie - Indiana University Jacobs Scholl of Music, gdzie otrzymał tytuł Distinguished Professor of Music i został obwołany "Arcypedagogiem". Jego uczniowie wygrywają najważniejsze międzynarodowe konkursy pianistyczne. Jego dawni uczniowie uświetniają wydziały najbardziej prestiżowych uczelni muzycznych na całym świecie i należą dziś do najwybitniejszych i najbardziej wpływowych artystów oraz nauczycieli. Niezależnie od nauczania na IndianaUniversity, Pressler prowadzi kursy mistrzowskie i zasiada w jury głównych międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Pressler otrzymał doktoraty honorowe od Uniwersytetu w Nebrasce, Konserwatorium Muzycznego w San Francisco oraz North Carolina School of the Arts. Pianista sześć razy był nominowany do Grammy, otrzymał nagrodę miesięcznika "Gramophone" za całokształt osiągnięć, ponadto Chamber Music America's Distinguished Service Award i Złoty Medal za Zasługi od National Society of Arts and Letters. Odebrał również nagrodę krytyków niemieckich "Ehrenurkunde". W 2007 r. muzyk został mianowany Honorowym Członkiem Jerusalem Academy of Music and Dance . W 2005 r. otrzymał Niemiecki Krzyż Zasługi od prezydenta Niemiec oraz francuski order za osiągnięcia na polu sztuki i literatury  (Commandeur dans l'ordre des Arts et des Lettres).

Poza niemalże całym repertuarem kameralnej muzyki fortepianowej, nagranym z Beaux Arts Trio, Pressler wydał przeszło trzydzieści albumów solowych.

W 2010 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa".


 

Wg kategorii: