Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Artur Ruciński

Artur Ruciński

Artur Ruciński

*25 IV 1976 Warszawa

Artur Ruciński jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie śpiewu prof. Jerzego Knetiga. Umiejętności wokalne doskonalił u Kałudi Kałudowa. Jest laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych, m. in. Adama Didura w Bytomiu, Belvedere w Wiedniu, Salomei Kruszelnickiej we Lwowie, Competizione dell'Opera w Treviso.

W 2002 zadebiutował na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie rolą Oniegina w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego. Jego doskonały występ zaowocował zaproszeniami do kolejnych produkcji (m.in. Janusz w Halce Moniuszki, Jelecki w Damie pikowej Czajkowskiego, Papageno w Czarodziejskim flecie Mozarta - rola uznana przez krytykę za najlepszą męską rolę sezonu 2005/2006, Sharpless w Madama Butterfly Pucciniego, Figaro w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Niklaus/Musa w Opowieściach Hoffmana Offenbacha, Walenty w Fauście Gounoda - premierowe przedstawienie w sezonie 2008/2009).

Od 2001 współpracuje z Warszawską Operą Kameralną, gdzie wykonuje główne partie barytonowe (Papagena w Czarodziejskim flecie, Hrabiego Almavivę w Weselu Figara, Guglielma w Cosi fan tutte Mozarta oraz Oniegina w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego. Z WOK wielokrotnie występował w wielu krajach Europy, w Japonii i Bejrucie. W 2005 rozpoczął współpracę z Operą Krakowską (Marcello w Cyganerii Pucciniego, Guglielmo w Cosi fan tutte Mozarta, Dr Falke w Zemście nietoperza Straussa, Książę Jelecki w Damie Pikowej Czajkowskiego) oraz z Mazowieckim Teatrem Muzycznym "Operetka" (Daniłło w Wesołej wdówce  Lehára, Gabriel von Eisenstein w Zemście nietoperza Straussa).

Inne ważne występy w karierze artysty to m.in. Marcello w La bohème Pucciniego (Opera w Warnie), Silvio w Pajacach Leoncavalla (Opera Lwowska), Kanclerz Ping w Turandot Pucciniego (Tokio Bunka Kaikan). Koncerty na festiwalach: Afrodyty (Cypr) i Varna Summer (Bułgaria) oraz nagranie TV bułgarskiej scenicznej wersji Carmina burana Orffa.

Artur Ruciński współpracuje z wieloma dyrygentami, m.in. Gabrielem Chmurą, Willem Crutchfieldem, José Marią Florencio, Jackiem Kaspszykiem, Kazimierzem Kordem, Jerzym Maksymiukiem, Antonim Witem. Bierze udział w festiwalach m.in. "Warszawska Jesień", Jana Kiepury w Krynicy, "Viva il canto" w Cieszynie, Festiwal Wielkanocny Ludwiga van Beethovena. W repertuarze koncertowym ma m.in. dzieła  Bacha, Mozarta, Mahlera, Orffa, Szymanowskiego. Współpracuje z wieloma polskimi filharmoniami.

W sezonie 2008/2009 artysta dokonał nagrania partii Miecznika w operze Maria Romana Statkowskiego z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej. Podczas wieczoru inaugurującego otwarcie nowej sceny Opery Krakowskiej wykonał partię Ojca Grandie w operze Diabły z Loudun Krzysztofa Pendereckiego. Artysta odniósł wielki sukces jako Walenty w operze Faust Gounoda w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, zaśpiewał również na tej scenie partię Jeleckiego w Damie pikowej Czajkowskiego pod batutą Valerego Giergieva. W Operze Wrocławskiej zadebiutował rolą Forda w Falstaffie Verdiego. W kwietniu 2009 artysta wykonał partię Lescaut w operze Manon Lescaut Pucciniego na festiwalu Beethovenowskim w Warszawie.

W sezonie 2010/2011 artysta na zaproszenie Maestro Daniela Barenboima wystąpi po raz pierwszy na scenie Staatsoper w Berlinie w tytułowej roli w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego. Zadebiutuje także na Festiwalu w Bregenz (Austria) w operze Mieczysława Weinberga The Passenger rolą Tadeusza.        

Artur Ruciński ma w swoim dorobku liczne nagrania fonograficzne, a wśród nich partie: Forda w Falstaffie Verdiego (album wydany przez Polskie Radio), Świadka w operze La Lontaine Osvaldasa Balakauskasa (światowe prawykonanie) - spektakl nagrany przez TVP2, Szambelana w operze Iwona, Księżniczka Burgunda Krauzego (wyd. DVD.DUX). 

W styczniu 2009 został wyróżniony "Paszportem Polityki".

W 2009 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". 


 

Wg kategorii:

 
Galeria fotografii »
 
mini mini