Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Eldar Nebolsin

Eldar Nebolsin

Eldar Nebolsin

Eldar Nebolsin - uczeń słynnego rosyjskiego pianisty Dymitra Baszkirowa, rozpoczął swą międzynarodową karierę triumfalnym zwycięstwem na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Santander w 1992 roku, gdzie zdobył, poza Grand Prix, także nagrodę za najlepsze wykonanie koncertu Mozarta. W 2005 roku artysta otrzymał Nagrodę Światosława Richtera na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Moskwie, gdzie również przyznano mu nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie koncertu Mozarta.

Nebolsin występuje z takimi słynnymi orkiestrami, jak New York Philharmonic Orchestra, Chicago Symphony Orchestra, Deutsches Symphonie Orchester, Wiedeńska Orkiestra Kameralna, Orchestre de Paris, Orkiestra Fundacji Gulbenkiana, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Orkiestra Hiszpańskiego Radia i Telewizji, Tokyo Metropolitan Orchestra, Sydney Symphony Orchestra, Orkiestry Filharmonii Petersburskiej oraz Moskiewskiej, pod batutą znakomitych dyrygentów, m.in. Riccardo Chailly'ego, Jurija Temirkanowa, Leonarda Slatkina, Charlesa Dutoit, Władimira Aszkenaziego, Jakowa Kreizberga, Wasilija Petrenki, Władimira Spiwakowa, Lawrence'a Fostera, Mścisława Rostropowicza oraz Bernharda Klee.

Obok kariery solowej, artysta rozwija intensywną współpracę z kameralistami, grając m.in. z takimi wybitnymi muzykami, jak Julian Rachlin, Aleksiej Ugrinczuk, Katrin Scholz czy Gustav Rivinius. W najbliższym czasie wystąpi m.in. z Leipziger Streichquartett, Maksymem Rysanowem, oraz da kilka koncertów w trio z Denisem Goldfeldem i Wolfgangiem Emmanuelem Schmidtem - artystami, z którymi regularnie koncertuje.

Nebolsin nagrał dwa albumy dla wytwórni DECCA: solowy z utworami Chopina i Liszta oraz płytę z Koncertem fortepianowym Chopina z Deutsches Symphonie-Orchester Berlin pod batutą Władimira Aszkenaziego.

Od roku 2006, artysta nagrywa dla firmy NAXOS. Jego debiutancka płyta dla tej wytwórni zawierająca Preludia Op. 23 i 32 Rachmaninowa otrzymała znakomite recenzje we wszystkich czołowych pismach muzycznych. W listopadzie 2008 ukazał się album artysty z Koncertami fortepianowymi i Totentanz Liszta, nagrana z Royal Liverpool Philharmonic Orchestra pod batutą Wasilija Petrenki. Kolejne projekty nagraniowe dla NAXOS to m.in. komplet utworów na fortepian z orkiestrą F. Chopina (z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, dyr. Antoni Wit) oraz album z kompozycjami Schuberta i Wariacjami na temat piosenki dziecięcej Ernsta von Dohnanyi z Buffalo Philarmonic Orchestra, dyr. Joann Faletta.

Wśród licznych niedawnych i nadchodzących wydarzeń z kalendarza koncertowego artysty wymienić należy: wykonania Rapsodii na temat Paganiniego w Petersburgu (dyr. Jurij Temirkanow, a następnie - Nikołaj Aleksiejew); II Koncertu fortepianowego Rachmaninowa w Odense, Halle i na Teneryfie; XXVII Koncertu fortepianowego Mozarta w Madrycie (dyr. Helmuth Rilling); II Koncertu fortepianowego Saint-Saensa z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie i Real Filharmonía de Galicia; tournée po Hiszpanii z Królewską Orkiestrą Symfoniczną z Sewilli, z wykonaniami II Koncertu fortepianowego Liszta (dyr. Pedro Halffter); recital solowy w Wielkiej Sali Filharmonii Petersburskiej; interpretacje fortepianowej wersji Koncertu skrzypcowego Beethovena w berlińskiej Konzerthaus oraz w Lipsku z Orkiestrą Symfoniczną MDR (dyr. Jun Märkl); oraz ponowne występy w Darmstadcie, Mannheimie, Husum i Liverpoolu (wykonania IV Koncertu fortepianowego Rachmaninowa z Royal Liverpool Orchestra pod batutą Wasilija Petrenki). W sezonie koncertowym 2009-10, Nebolsin będzie występował w ramach kontraktu artysty gościnnego w Music Sacrum w Arnhem, dokąd został zaproszony na dłuższe występy po udanym debiucie z Gelders Orkest pod batutą Nikołaja Aleksiejewa w 2008 roku.

Niezależnie od pracowitego życia koncertowego, Nebolsin zajmuje się także działalnością dydaktyczną, prowadząc zajęcia z kameralistyki w Międzynarodowym Instytucie Muzyki Kameralnej w Madrycie we współpracy z Ralfem Gothonim, Menahemem Presslerem oraz Bruno Canino.

W 2009 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa".


 

Wg kategorii: