Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Iwona Sobotka

Iwona Sobotka

Iwona Sobotka

Iwona Sobotka - absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, kształciła się również pod kierunkiem wybitnego artysty i pedagoga Toma Krause'a w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie.

Laureatka wielu konkursów krajowych i międzynarodowych. W 2001 roku zdobyła I nagrodę w Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie, dwa lata później - Grand Prix i nagrody specjalne w Konkursie Wokalnym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy i w tym samym roku (2003) - I nagrodę w East and West International Artists Audition w Nowym Jorku (wynikiem tego był recitalowy debiut w Carnegie Hall w Nowym Jorku). Rok 2004 przyniósł artystce Grand Prix niezwykle prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Królowej Elżbiety w Brukseli.

W maju 2004 ukazała się pierwsza płyta solowa artystki ze zbiorem pieśni Karola Szymanowskiego, wydana przez wytwórnię Channel Classics i następnie uhonorowana nagrodą Fryderyk Polskiej Akademii Fonograficznej w kategorii "najwybitniejsze nagrania muzyki polskiej". Następne płytowe rejestracje to kolejne albumy z pieśniami Szymanowskiego: jesienią 2006 - nagrany dla wytwórni EMI Classics z udziałem City of Birmingham Symphony Orchestra pod dyrekcją Sir Simona Rattle'a, a rok później Pieśni z orkiestrą, nagrane z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Kazimierza Korda, a wydane przez Polskie Radio. W sierpniu bieżącego roku ukaże się najnowsza płyta, tym razem z pieśniami Chopina, wydana przez polską firmę BeArTon.

Iwona Sobotka występowała z wieloma orkiestrami, m.in. z Wienner Symphoniker, Wiener Kammerorchester, Tokyo Ensamble, Orchestre Philharmonique du Luxembourg, orkiestrą symfoniczną Théâtre Royal de la Monnaie, Orquesta Metropolitana de Lisboa, Real Orquesta Sinfónica de Sevilla, Orquesta Sinfonica del Principado de Asturias, śpiewając w tak prestiżowych miejscach, jak Palais de Beaux Arts w Brukseli, Le singel w Antwerpii, Auditorio Nacional i Teatro Real w Madrycie, Palau de la Música w Barcelonie, Konzerthaus oraz Theater an der Wien we Wiedniu, Suntory Hall w Tokio czy Wielka Sala Filharmonii Petersburskiej (występ z tamtejszą orkiestrą podczas 10. Międzynarodowego Festiwalu Musical Olimpus). W październiku 2004 artystka została zaproszona przez niemiecką telewizję ZDF do udziału w programie "Klassish!", w którym zaśpiewała u boku Ramóna Vargasa, a rok później w czerwcu miała zaszczyt występować pod batutą Sir Colina Davisa dla hiszpańskiej królowej Zofii. We wrześniu 2007 zadebiutował na deskach Opéra National de Paris pod batutą Sylvaina Camberlinga.

Iwona Sobotka koncertuje regularnie w Polsce. W roku 2005 w ramach I Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie śpiewała z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Uczestniczyła ponadto w inauguracji sezonu artystycznego 2006/2007 Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Gabriela Chmury. Występowała z Sinfonią Varsovia i Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus", a także w Filharmonii Narodowej (m.in. z Orkiestrą Symfoniczną FN pod dyrekcją Antoniego Wita i Krzysztofa Urbańskiego) i Filharmonii Krakowskiej.


 

Wg kategorii: