Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Gilles Vonsattel

Gilles Vonsattel

Gilles Vonsattel

*1981

Gilles Vonsattel - urodzony w Szwajcarii w roku 1981 pianista posiada dyplom The Julliard School, w której kształcił się pod kierunkiem Jerome'a Lowenthala, studiował także nauki polityczne i ekonomię na uniwersytecie Columbii.

Zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym fundacji Waltera W. Naumberga w 2002 roku przyniosło mu debiut w Lincoln Center w Alice Tully Hall,
i występy z takimi orkiestrami, jak Utah Symphony, Grand Rapids Symphony, National Symphony of Ireland i Boston Pops.

W roku 2006 wygrał Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Genewie, co otworzyło mu drzwi do światowej kariery.

Występował w znaczących salach koncertowych, m.in. Symphony Hall w Bostonie, Severance Hall w Cleveland, Herbst Theater w San Francisco, Benedict Music Tent podczas Aspen Music Festival i Opera City Hall w Tokio. Najbliższe plany artysty obejmują m.in. koncerty w La Roque d'Anthéron, Musée d'Orsay w Paryżu, Tonhalle w Zurychu i Spivey Hall w Atlancie, jak również serię występów w Lincoln Center w Nowym Jorku.

Znakomicie czuje się także jako kameralista - ostatnio miały miejsce jego debiuty
w Musée du Louvre w Paryżu i Library of Congress w Waszyngtonie. Współpracował
z takimi artystami, jak Kim Kashkashian, Cho-Liang Lin, Paul Neubauer, David Shifrin i Yo-Yo Ma.

Jest członkiem prestiżowego Towarzystwa Muzyki Kameralnej w Lincoln Center. 

Jego repertuar klasyczny sięga od Bacha do Xenakisa, jednak jako artysta wyjątkowo wszechstronny poszukuje wciąż nowych form wyrazu, występując np.
z zespołami popowymi i rockowymi - ostatnio podczas Wordless Music Series w Nowym Jorku. Tam też uczestniczył w warsztatach w Gugenheim Museum, prowadzonych przez sławnego neurologa Scotta Smalta, w ramach których badaniom poddawano wpływ muzyki na zdolności pamięciowe człowieka. Jest głęboko zaangażowany w propagowanie muzyki klasycznej w USA, prowadząc kursy mistrzowskie na uniwersytetach i w szkołach.

Nagrywał dla Deutsche Grammophon, w najbliższych planach ma nagranie
z L'Orchestre de Chambre de Genève.

Najnowsza płyta artysty z solowymi dziełami Franza Liszta i I Koncertem fortepianowym Ludwiga van Beethovena z L'Orchestre de Chambre de Genève została zrealizowana w październiku 2007 roku dla PanClassics. Pianista nagrał również Kontrasty Béli Bartóka dla Deutsche Grammophon z członkami Chamber Music Society. 

W 2007 i 2008 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". 


 

Wg kategorii: