Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Martin Sandhoff

Martin Sandhoff

Martin Sandhoff

Martin Sandhoff - studiował w Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii. Po jej ukończeniu kształcił się u holenderskiego flecisty Wilberta Hazelzeta. Artysta prowadzi regularnie kursy mistrzowskie w Niemczech (Neuburg) i we Włoszech (Montepulciano).

Martin Sandhoff jest założycielem i członkiem orkiestry Concerto Köln, z którą występował na festiwalach w Szlezwiku-Holsztynie, Montreux, Salzburgu, Meksyku
i Buenos Aires. W kwietniu 2005 roku Martin Sandhoff objął kierownictwo artystyczne orkiestry kolońskiej. Jej podróże muzyczne objęły prawie wszystkie kraje europejskie; zespół koncertował też w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej, w obu Amerykach i Indiach pod kierownictwem takich dyrygentów, jak: Frans Brüggen, René Jacobs, Gerd Albrecht, William Christie, Philippe Herreweghe, Ivor Bolten, Bruno Weil, Daniel Harding i Reinhard Goebel.

Martin Sandhoff występował m.in.: z Collegium Aureum, Musica Antiqua Köln, Berliner Barock Solisten, Capella Coloniensis des WDR, Europa Galante, Concerto Copenhagen i La Chapelle Royale.

Inną ważną dziedziną pracy artystycznej Martina Sandhoffa jest kameralistyka.
W 1982 roku założył wraz z oboistą Michaelem Niesemannem zespół Il Concertino Köln wykonujący głównie muzykę na instrumenty dęte. Zespół współpracuje ponadto z tak znakomitymi śpiewakami, jak: Lena Lootens, Ingrid Schmithüsen, Barbara Schlick, Sandrine Piau i Klaus Mertens. Sandhoff tworzy wreszcie duety z mistrzami fortepianu, jak: Christoph Hammer, Alexander Melnikov, Riko Fukuda i Rumiko Harada.

O jego nadzwyczajnej aktywności artystycznej świadczy współpraca w nagraniu ponad 90 płyt we wszystkich znaczących wytwórniach. W 2007 roku artysta został zaproszony do Zurychu i orkiestry tamtejszej opery, by uczestniczyć w realizacji nagrania opery Lunatyczka Belliniego z Cecilią Bartoli dla wytwórni EMI.
W wydawnictwach fonograficznych Ars, Accent i Capriccio nagrał koncerty fletowe takich kompozytorów, jak Giovanni Battista Ferrandini i Georg Christoph Wagenseil.

W 2008 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa".


 

Wg kategorii: