Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Alexander Melnikov

Alexander Melnikov

Alexander Melnikov

Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych rosyjskich pianistów swojego pokolenia. Urodzony w Moskwie w 1973 roku, edukację muzyczną rozpoczął w wieku sześciu lat w tamtejszej Centralnej Szkole Muzycznej, a kontynuował w konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego, które ukończył w 1997 w klasie prof. Lva Naumova. Następnie odbył studia podyplomowe w Monachium pod kierunkiem Elisso Wirssaladze oraz w Fondazione per il Pianoforte (Lago di Como we Włoszech), gdzie pobierał lekcje m.in. u Andreasa Staiera i Carla Ulricha Schnabla.

Jeszcze w trakcie studiów został laureatem wielu międzynarodowych konkursów, m.in. im. Roberta Schumanna w Zwickau (1989) oraz im. Królowej Elżbiety w Brukseli (1991). Alexander Melnikov koncertował m.in. z Rosyjską Orkiestrą Narodową i Tokyo Philharmonic pod dyrekcją Mikhaila Pletnieva, z Gewandhausorchester Leipzig i Orkiestrą Filadelfijską pod dyrekcją Charlesa Dutoit, z Filharmonią Rotterdamską pod dyrekcją Valerego Gergieva i Filharmonią Petersburską pod batutą Yuri Temirkanova.

Najbliższe plany artysty obejmują występy m.in. z BBC Philharmonic Orchestra, haską Residentie Orkest, Sinfonieorchester Basel, Macao Orchestra, Malaysian Philharmonic Orchestra, KBS Symphony Orchestra i Ulster Orchestra. Alexander Melnikow regularnie zapraszany jest z recitalami do najważniejszych sal koncertowych na całym świecie, gościł także na wielu festiwalach, m.in. w Szlezwiku-Holsztynie, Neuhaus i Gstaad.

Artystę łączyły bliskie związki artystyczne ze Światosławem Richterem, który regularnie zapraszał go do uczestnictwa w swoich festiwalach w Moskwie i we Francji. Alexander Melnikov koncertuje również na pianoforte, współpracując regularnie z Concerto Köln, a ostatnio także jako solista podczas tournée z Philippem Herreweghe.

Jest też uznanym kameralistą. W latach 1993-2003 występował wielokrotnie z Wadimem Repinem, a obecnie tworzy duet z Isabelle Faust. Ponadto występuje z takimi artystami, jak: Natalia Gutman, Yuri Bashmet, Alexander Rudin, Victor Tretiakov oraz z kwartetami: Vanbrugh, Peterssona i Borodina. W duetach fortepianowych koncertuje regularnie m.in. z Andreasem Staierem, Borisem Berezovskym i Alexeiem Lubimovem.

W latach 2000-2002 występował jako BBC New Generation Artist. Nagrywa z orkiestrami BBC. Szereg jego znakomicie przyjętych przez krytykę płyt z recitalami i muzyką kameralną wydała również w ostatnich latach francuska Harmonia Mundi. Od 2002 uczy gry na fortepianie w Royal Northern College of Music w Manchesterze. Artysta Wielką pasją artysty jest lotnictwo - posiada on licencję prywatnego pilota.

W 2007, 2008 i 2009 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa".


 

Wg kategorii:

 
Galeria fotografii »
 
mini mini