Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Isabelle Faust

Isabelle Faust

Isabelle Faust

*1972 Esslingen

Zdobyła międzynarodowe uznanie, zwyciężając w Konkursie im. Leopolda Mozarta w Augsburgu w 1987 roku. Następnie zdobyła I nagrodę w Konkursie Premio Paganini w Genui (1993), a w roku 1997 została wyróżniona nagrodą Young Artist of the Year magazynu "Gramophone". Wkrótce nawiązała współpracę z takimi orkiestrami, jak: Münchner Philharmoniker, Bayerisches Rundfunkorchester, lipską Gewandhausorchester, Orchestre de Paris, London Philharmonic, Boston Symphony, City of Birmingham Symphony Orchestra i Tokyo Metropolitan Orchestra, koncertując pod batutą takich dyrygentów, jak: Marek Janowski, Mariss Jansons, Paavo Berglund, Gary Bertini, Ingo Metzmacher i Marko Letonja.

Repertuar Izabelle Faust jest bardzo szeroki. Artystka z powodzeniem łączy zamiłowanie do gry na instrumentach historycznych, współpracując z Concerto Köln
i Andreasem Staierem, z wykonawstwem muzyki współczesnej. Ma na swoim koncie premierowe wykonania takich dzieł, jak: koncerty Wernera Egka i Thierry'ego Lancino, A Child Reliquary Richarda Danielpoura, Fantasie Oliviera Messiaena oraz utwory Jörga Widmanna jej dedykowane. Repertuar Isabelle Faust obejmuje także dzieła innych współczesnych twórców, jak: Morton Feldman, György Ligeti, Luigi Nono i Giacinto Scelsi. W 2009 roku odbędą się premiery koncertów skrzypcowych dedykowanych artystce przez Michaela Jarrela i Thomasa Larchera.

Isabelle Faust oddana jest również kameralistyce, występując regularnie z takimi artystami, jak: Alexander Melnikov, Lars Vogt, Christian Tetzlaff i Tabea Zimmermann.

W 2004 roku Isabelle Faust wykonała po raz pierwszy w Niemczech Koncert skrzypcowy André Joliveta z Münchner Philharmoniker pod batutą Marko Letonja. Wkrótce utrwaliła to dzieło na płycie dla wytwórni Harmonia Mundi. Nagrany przez Isabelle Faust repertuar charakteryzuje się dużą rozpiętością historyczno-stylistyczną i obejmuje dzieła kameralne oraz koncertowe od Bacha do Hartmanna. Płyta artystki z utworami Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego i Leoša Janáčka została uznana przez "New York Times" za jedną z najlepszych płyt z muzyką klasyczną 2003 roku, a nagranie Concerto Funèbre Hartmanna uzyskało Cannes Classical Award 2002. Kolejne produkcje fonograficzne skrzypaczki to Koncert skrzypcowy Beethovena z Praską Filharmonią pod dyrekcją Jiřiego Bělohlávka oraz Sonata Kreutzerowska Beethovena z Alexandrem Melnikovem.

Isabelle Faust należy od jesieni 2004 r. do kadry wykładowców Universität der Künste w Berlinie. Artystka gra na skrzypcach Stradivariusa "Sleeping Beauty"
z 1704 roku, udostępnionych przez L-Bank Baden-Württemberg.

W 2008 roku artystka wystąpiła w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". 


 

Wg kategorii:

 
Galeria fotografii »
 
mini mini
mini