Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Paquito D'Rivera

Paquito D'Rivera

Paquito D'Rivera

Paquito D'Rivera, urodzony na Kubie, rozpoczął karierę jako cudowne dziecko, grając na klarnecie i saksofonie z Kubańską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, z którą dokonał w późniejszych latach prawykonań utworów najznamienitszych kompozytorów kubańskich.

Po okresie współpracy z różnymi zespołami Paquito D'Rivera stał się jednym z członków założycieli Orquesta Cubana de Musica Moderna, którą kierował przez dwa lata jako dyrygent. Następnie stworzył i kierował innowacyjną grupą muzyczną Irakere, która w nowatorski sposób łączyła jazz, rock oraz klasyczną i tradycyjną muzykę kubańską. Zespół wielokrotnie występował w Stanach Zjednoczonych i w Europie, zdobywając nominacje i nagrody Grammy.

Paquito D'Rivera jest laureatem NEA Jazz Masters Award (2005) oraz National Medal of the Arts - wyróżnienia nadanego przez prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a W. Busha. Otrzymał również tytuł doktora honoris causa Berklee School of Music.

Ma na swoim koncie osiem nagród Grammy, był pierwszym artystą, który otrzymał Latin Grammy w dwóch kategoriach: muzyki klasycznej i jazzu latynoamerykańskiego - za Historię żołnierza Strawińskiego oraz Brazilian Dreams with New York Voices.

Zajmuje się również kompozycją. Jego utwory odzwierciedlają szerokie spektrum wpływów i zainteresowań muzycznych artysty. Spośród trzech utworów kameralnych, które nagrał wspólnie z wiolonczelistą Yo-Yo Ma, utwór Merengue został wyróżniony nagrodą Grammy.

W 2002 roku Paquito D'Rivera na zamówienie The National Symphony Orchestra oraz Rotterdam Philharmonic skomponował koncert Gran Danzon (The Bel Air Concerto). Utwór został wykonany w Kennedy Center for the Performing Arts pod kierunkiem Leonarda Slatkina, z flecistką Mariną Piccinini.

D'Rivera jest autorem dwóch książek: My Sax Life oraz powieści Oh, La Habana.

W 2006 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa".

 


 

Wg kategorii: