Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Tadaaki Otaka

Tadaaki Otaka

Tadaaki Otaka

*8 XI 1947

Tadaaki Otaka - dyrygenturę studiował w Toho Gakuen School of Music oraz w Wiedniu, a przez 20 lat pełnił funkcje Stałego Dyrygenta Orkiestry Filharmonii Tokijskiej. W roku 1987 objął stanowisko Dyrektora Muzycznego BBC National Orchestra of Wales, by zostać Dyrygentem Laureatus tegoż zespołu w 1996. Odbył wiele tournee po Europie, Japonii i USA. Główny Dyrygent i Doradca Muzyczny Sapporo Symphony, w 1995 założył także Kioi Sinfonietta Tokyo. Odbył tournee z oboma zespołami w Europie. Przyszłe projekty japońskie dotyczą wszystkich czołowych orkiestr, m.in. Tokyo Philharmonic, Osaka Symphony i New Japan Philharmonic.

Dyrygował gościnnie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a w ostatnim czasie występował m.in. w Oslo, Bergenie i Hong Kongu, z takimi zespołami jak London Philharmonic, Netherlands Philharmonic, English Chamber Orchestra, National Youth Orchestra czy City of Birmingham Symphony. W sezonie 2005/2006 ponownie gościł u Bournemouth Symphony, London Philharmonic, Singapore Symphony oraz Rotterdam Philharmonic, zaś latem 2006 roku prowadzić będzie London Symphony Orchestra and Chorus w wykonaniu Requiem Brahmsa podczas City of London Festival. W przyszłości planuje powroty do Bergenu, NHK Philharmonic i BBC NOW oraz regularne występy z Sapporo Symphony Orchestra.

W swojej dyskografii ma takie nagrania jak komplet Symfonii i koncertów fortepianowych Rachmaninowa, cykl symfonii Głazunowa, "Petera Grimesa" B. Brittena oraz utwory Takemitsu, Gubaiduliny, Firsowej i Denisowa.

W uznaniu za jego wyjątkowe zasługi dla muzyki w Zjednoczonym Królestwie, Tadaaki Otaka odznaczono honorowym CBE. Otrzymał również Suntory Medal, najwyższą nagrodę muzyczną w rodzimej Japonii.

W 2007 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa".


 

Wg kategorii: