Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Paul Gulda

Paul Gulda

Paul Gulda

*1961 Wiedeń

Paul Gulda urodził się w roku 1961, w Wiedniu. Naukę gry na fortepianie rozpoczął u Rolanda Batika, później uczył się również gry na flecie podłużnym i klarnecie w Wiedeńskiej Akademii Muzycznej. Następnie kontynuował naukę pod okiem swojego ojca, Friedricha Guldy i Leonida Brumberga, kończąc studia w USA w 1987 roku u Rudolfa Serkina.

Na początku swojej kariery Paul Gulda często występował w duecie fortepianowym wraz ze swoim pierwszym nauczycielem, Rolandem Batikiem. Te niezwykłe koncerty obejmowały muzykę zarówno klasyczną jak i jazzową.

Później podzielił swoją działalność artystyczną pomiędzy muzykę kameralną (grywając z takimi czołowymi muzykami jak wiolonczelista Heinrich Schiff, członkowie oraz cały zespół Hagen Quartet, a także Wien-Berlin zespół instrumentów dętych drewnianych) a solową - poza recitalami grywa również z wiodącymi orkiestrami w całej Europie, Azji oraz obu Amerykach, np. Wiedeńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Austriackiego Radia w Wiedniu, Mozarteum Salzburg; Gewandhaus Leipzig, Beethovenhalle Bonn, orkiestrami kameralnymi Wiednia, Kolonii i Monachium oraz Salzburską Camerata Academica i Londyńską Academy of St. Martin in the Fields, a także Orkiestrą Symfoniczną Rosyjskiego Radia w Moskwie, Filharmonią Japońską i Filharmonią Sao Paulo.

Paul Gulda współpracował z takimi dyrygentami jak Hans Graf, Leopold Hager, Gunther Herbig, Lovro von Matačić, Kurt Masur, Yehudi Menuhin czy Sandor Végh. Jego debiut z Filharmonią Wiedeńską pod dyrekcją Zubina Mehty, w Rhapsody in Blue G. Gershwina, transmitowała na żywo Telewizja Austriacka, co spotkało się z najwyższym uznaniem zarówno publiczności jak i krytyków.

Nagrał muzykę kameralną z Kwartetem Hagenów dla Deutsche Grammophon, utwory solowe R. Schumanna i L. van Beethovena dla Naxos i MUSICA/Denon, Koncerty Fortepianowe Szostakowicza z Moskiewską OSRR pod batutą Władimira Fiedosiejewa oraz utwory na wiolonczelę i fortepian Beethovena i C. Francka wraz z Clemensem Hagenem dla JVC.

Artysta przygotowuje do nagrania dla MDG muzykę współczesnego kompozytora austriackiego Balduina Sulzera oraz, razem ze skrzypaczką Joanną Madroszkiewicz, transkrypcje utworów FryderykaChopina.

Paul Gulda chętnie podejmuje nowe dla siebie wyzwania artystyczne: od roku 1995 napisał muzykę do kilku dramatów dla teatrów austriackich, a w roku 1997 debiutował jako dyrygent w Linzu. W latach 1997/98 stworzył i przedstawił programy, w których łączył muzykę z literaturą: m.im. o Feliksie i Fanny Mendelssohnach, Heinrichu Heine oraz Bertolcie Brechcie, a także „Dyskurs Muzyczny" do tekstów napisanych przez ocalałych z obozów koncentracyjnych, (prapremiera odbyła się podczas 54. obchodów wyzwolenia obozu koncentracyjnego Mauthausen, w 9 maju 1999).

W roku 1993 jego zainteresowania kulturowym dziedzictwem Wschodniej Austrii zaowocowały cieszącym się wielkim powodzeniem projektem zatytułowanym „Haydn alla Zingarese", który połączonymi siłami instrumentalistów specjalizujących się w muzyce klasycznej i Kapeli Cygańskiej zaprezentował cygańskie wpływy na muzykę Haydna.

W roku 1997 wyreżyserował i nagrał cały dorobek muzyki kameralnej najbliższego przyjaciela Brahmsa, Józefa Joachima, a wśród nich było kilka światowych prapremier.

W roku 1998 Paul Gulda rozpoczął działalność pedagogiczną. Prowadził klasy mistrzowskie w Austrii, Niemczech, Francji oraz Polsce. W latach 2001-2003 pracował jako profesor gościnny na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu.

W 2006 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". 


 

Wg kategorii: