Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
François-Frédéric Guy

François-Frédéric Guy

François-Frédéric Guy

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku siedmiu lat. Początkowo kształcił się pod kierunkiem Dominique Merlet, a po wstąpieniu do Paryskiego Konserwatorium w klasie Christiana Ivaldi. Po ukończeniu z wyróżnieniem studiów został stypendystą Międzynarodowej Fundacji w Como, gdzie doskonalił swoje umiejętności, współpracując z tak wybitnymi pianistami jak: Leon Fleischer, Murray Perahia, Fou Ts'ong, Charles Rosen i Karl-Ulrich Schnabel.

W 1999 FFG wygrał plebiscyt New Generation Artists organizowany przez Radio BBC, czego konsekwencją były liczne koncerty w Wigmore Hall, nagrania i występy z Orkiestrą BBC na terenie Wielkiej Brytanii.

Artysta dawał recitale w największych salach koncertowych świata, m.in. w Théâtre du Châtelet, Théâtre des Champs-Elysées i Salle Gaveau (Paryż), Queen Elizabeth Hall, Wigmore Hall i St John's Smith Square w Londynie, Kennedy Center w Waszyngtonie, oraz w Mediolanie, Berlinie, Genewie, Wiedniu i Vancouver. Brał udział w licznych festiwalach, m.in. La Roque d'Anthéron, City of London Festival, w Brighton, Cheltenham i Yokohamie.

Jako solista współpracował z doskonałymi orkiestrami: Orchestre de Paris, London Philharmonic Orchestra, San Francisco Symphony, NDR Symphony, Bamburg Symphony, Orchestre National de Lyon, Hallé, BBC Philharmonic Orchestra, Japan Philharmonic (z którą odbył europejskie tournée w 2002 roku), Frankfurt Radio Symphony, Ensemble Intercontemporain, Munich Philharmonic i the Royal Scottish National Orchestra, grając pod dyrekcją tak wybitnych dyrygentów jak: Wolfgang Sawallisch, Bernard Haitink, Paavo Berglund, Michael Tilson Thomas, Neeme Järvi, Günter Herbig.

Wśród jego płyt solowych znajdują się wysoko ocenione przez krytyków nagrania Beethovenowskich Sonat Op. 109 i 106 (Harmonia Mundi) oraz drugiej i trzeciej Sonat Johannesa Brahmsa (Meridian). Po wydaniu pierwszej z wymienionych pozycji Adrian Jack napisał na łamach czasopisma "Classic CD", "trudno byłoby znaleźć lepsze nagranie Hammerklavier". Guy ma wyłączną umowę nagraniową z firmą Naïve." W listopadzie 2003 ukazała się jego płyta z nagraniem Drugiego koncertu fortepianowego J. Brahmsa z London Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Paavo Berglunda. Wśród jego nagrań muzyki kameralnej są Sonaty na klarnet J. Brahmsa z Romain Guyot oraz Sonaty na wiolonczelę Brahmsa i Beethovena z Anne Gastinel.

W 2006, 2008 i 2012 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". 


 

Wg kategorii:

 
Galeria fotografii »
 
mini mini
mini mini