Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

Ewa Kupiec

Ewa Kupiec

Ewa Kupiec

*2 XI 1964 Duszniki-Zdrój

Ewa Kupiec - studiowała w Katowicach, Akademii Muzycznej w Warszawie oraz Royal Academy of Music w Londynie.

Ewa Kupiec jest uważana za jedną z bardziej zaangażowanych europejskich interpretatorek muzyki współczesnej. Jej wykonanie I koncertu fortepianowego A. Schnittke z Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin było pierwszym wykonaniem tego dzieła od 1964 roku. Ta owocna współpraca bardzo szybko przyniosła kolejne zaproszenie, tym razem do wykonania wszystkich dzieł Schnittkego na fortepian i orkiestrę, z włączeniem koncertu na cztery ręce. Nagranie pojawiło się w sierpniu 2008 roku. Jej zaangażowanie w rozpowszechnianie mniej znanych dzieł polskich kompozytorów zaowocowało nagraniami utworów Paderewskiego, Szymanowskiego, Szpilmana i Lutosławskiego. Również wszystkie dzieła na fortepian solo wraz z utworami na skrzypce i fortepian Grażyny Bacewicz (1909-1969) doczekały się swoich nagrań. Zainteresowanie Ewy Kupiec muzyką współczesną zostało niejako ukoronowane wydaniem nagrania Conception, na którym znajdują się utwory skomponowane specjalnie dla niej i przez nią samą współprodukowane.

Wybitny polski dyrygent Stanisław Skrowaczewski, wielbiciel talentu Ewy Kupiec, zainicjował niezwykle owocną współpracę z pianistką, z którą zarówno koncertuje, jak i nagrywa. Na liście dyrygentów współpracujących z artystką znajdują się również: Borejko,Metzmacher, Alsop, Altrichter, Blomstedt, Janowski, Lintu, Strobel, Oramo, Byschkov, Sinajski, Jaarvi, Varga i Wolff.

W ciągu ostatnich pięciu lat sława Ewy Kupiec niezwykle się rozprzestrzeniła i jej światowa kariera stała się faktem. Częste występy na terenie Niemiec nie przeszkadzają jej w regularnym koncertowaniu z najlepszymi europejskimi orkiestrami, w tym m.in. z Filharmonikami Holenderskimi, Filharmonią Królewską ze Sztokholmu. Filharmonią Królewską z Liverpoolu, z Filharmonikami Monachijskimi, z Leipzig Gewandhaus, z Gulbenkian Orchestra i z Filharmonikami Warszawskimi. W roku 2002 miał miejsce jej amerykański debiut z Milwaukee Symphony, po którym otrzymała kolejne propozycje występów w USA. W październiku zadebiutowała z orkiestrą Minnesoty. Debiut Ewy Kupiec w Japonii przypadł również na rok 2002, gdy wystąpiła z recitalem w Tokio. W roku 2007 powróciła tam, by zagrać z Yomiuri Nippon Symphony i z Nagoya Philharmonic. W roku 2010 wraca do Tokio na powtórne zaproszenie Yomiuri Orchestra. Wykonanie przez Ewę Kupiec I Koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina z Melbourne Symphony zostało wybrane przez orkiestrę na ich pierwsze własne koncertowe nagranie. Od tej pory Ewa Kupiec regularnie powraca do Australii.

Podczas jej solowych recitali artystka komunikuje się z publicznością na niezwykle intymnym poziomie, co budzi nieustanny zachwyt u krytyków. Jej wiara w porozumienie nawiązywane podczas występów na żywo stanowi nieodłączną część jej sztuki i jest myślą przewodnią podczas układania programów występów. "Literatura i Muzyka" - program powstał z myślą  dla Rheingau Festival (którego Ewa Kupiec jest regularnym gościem) składał się z dzieł Prokofiewa. Szymanowskiego, Meyersa i Liszta; zyskał tym samym wyjątkowe uznanie zarówno za samo wykonanie, jak i dobór utworów. W lipcu 2009 Ewa Kupiec wystąpi ponownie na Festiwalu Rheingau, gdzie tym razem zaprezentuje utwory Enescu, Kodaya i Bartoka. Bardzo wymagający program zabrzmiał również podczas prestiżowych International Piano Series w londyńskim Southbank Centre, gdzie Ewa Kupiec wykonała Pietruszkę Strawińskiego.

W sezonie 2008-2009 Ewa Kupiec powraca do Australii z licznymi koncertami solowymi i orkiestrami w Perth. Adelaide i Tasmanii. Będzie także gościem takich orkiestr jak Bayerisches Staatsorchester München, Swedish Chamber Orchestra, Royal Danish Orchestra oraz powróci do Lipska do Gewandhausu.

W 2009 roku artystka wystąpiła w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". 

Wg kategorii: