Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

Gabriela Montero

Gabriela Montero

Gabriela Montero

*10 V 1970 Carracas

Gabriela Montero – laureatka III nagrody XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1995). Gabriela Montero naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku czterech lat u Lyl Tiempo w rodzinnym mieście. Mając osiem lat grała po raz pierwszy z orkiestrą (Koncert fortepianowy D-dur Haydna). W 1978 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie uczyła się u Rosaliny Sackstein i Izabelli Vengerowej. Studia pianistyczne odbyła w klasie prof. Hamisha Milnego oraz prof. Andrzeja Esterhazy’ego w londyńskiej Royal Academy of Music (1990-1993). Uczelnię tę ukończyła z najwyższym odznaczeniem, uzyskując ponadto dwie nagrody – Christian Carpenter Award i Anna Instone Memorial Award. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich Andrasa Schiffa i Tamasa Vasary’ego.

Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych Gabriela Montero uczestniczyła w ponad dwudziestu konkursach krajowych dla młodych muzyków, przeważnie otrzymując najwyższe miejsca lub zwyciężając, jak np. w AMSA Young Artist International Piano Competition (1983) i National Baldwin Keyboard Competition (1984). W wieku siedemnastu lat wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Palm Beach na Florydzie, gdzie została laureatką nagrody im. Józefa Hofmanna (1987). Na konkursie Chopinowskim w 1995 roku otrzymała III nagrodę.

Po warszawskim sukcesie pianistka zaczęła rozwijać karierę międzynarodową. Odbyła tournées po Japonii i Tajwanie (m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Kazimierza Korda) oraz dała serię koncertów w Europie. W 1996 roku wystąpiła z recitalem chopinowskim na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach, w 2001 r. Martha Argerich zaprosiła ją do udziału w festiwalu muzycznym w Buenos Aires, zaś w roku następnym wraz ze sławną Argentynką dała wspólny koncert w Lugano, przedstawiając utwory na dwa fortepiany.

Gabriela Montero jest świetną improwizatorką, czego daje czasem wyraz w postaci bisów na swoich koncertach.

Stanisław Dybowski

 
Gabriela Montero w Youtube:
Montero Gabriela Nocturne in C minor,
Wyświetleń: 2567
12345
07:56

Wg kategorii:

 
Galeria fotografii »
 
mini