Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

Wanda Bacewiczówna

Wanda Bacewiczówna

Wanda Bacewiczówna

*10 VIII 1914 Łódż, †1 I 2011

Polska poetka, prozaik i dziennikarka, siostra Grażyny Bacewicz. Odbyła studia teoretyczne i fortepianowe w Konserwatorium Muzycznym Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej w Łodzi. W 1937 uzyskała także stopień magistra dziennikarstwa Wyższej Szkoły Dziennikarskiej w Warszawie. Podczas okupacji przebywała w Warszawie. Ciężko ranna w czasie Powstania Warszawskiego, znalazła się w obozie w Pruszkowie, skąd rodzina przewiozła ją do szpitala w Grodzisku Mazowieckim.

W 1945 r. przeniosła się z Grodziska do Lublina, gdzie na krótko znalazła się w zespole redakcyjnym "Gazety Lubelskiej". Drugą połowę 1945 r. spędziła u siostry, Grażyny Bacewicz. Wtedy też Wanda Bacewicz zadebiutowała jako prozaik.

Po powrocie do Warszawy nawiązała współpracę z kilkoma pismami i rozpoczęła regularną działalność dziennikarsko-publicystyczną pisząc recenzje muzyczne, literackie, teatralne. Drukowała też swoje utwory prozatorskie głównie na łamach czasopism.

Jako poetka zadebiutowała w 1958 opublikowanym w Trybunie Literackiej wierszem Drzewa. Pierwszy jej tom poezji ukazał się w 1961 roku .

Na początku lat pięćdziesiątych związała się z Polskim Radiem. W latach 1951–1964 pracowała w Warszawskiej Rozgłośni PR w Dziale Audycji Słowno-Muzycznych, a od roku 1967 do 1974 redagowała audycję Nuty, nutki stanowiącej połączenie muzyki poważnej i poezji.

W 1974 został jej przyznany Złoty Krzyż Zasługi. W 2009 odebrała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".


 

Wg kategorii: