Instytucje związane z Chopinem Instytucje związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia"

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia"

Czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza, znana ze znakomitych interpretacji muzyki dawnej oraz najnowszej, dysponuje szczególnym, wyróżniającym Zespół instynktem muzycznym, pozwalającym odczytywać szesnastu solistom pod wodzą Anny Szostak zarówno kody zawarte w dziełach renesansowych, jak i tych, które napisano współcześnie, niejednokrotnie z przeznaczeniem właśnie dla głosów Cameraty.

Zespół reprezentujący Miasto Katowice jest jego szlachetną wizytówką, dając corocznie bardzo wiele koncertów w całej Polsce i poza granicami kraju, w ośrodkach o najwyższym prestiżu artystycznym. Spośród sal europejskich przypomnijmy Gewandhaus w Lipsku, Parco della Musica w Rzymie, Palais de Beaux Arts w Brukseli, Concertgebouw w Amsterdamie, Gran Teatro La Fenice w Wenecji; jest to oczywiście dalece selektywny wybór miejsc, w których Camerata zapamiętana została jako ansambl o nadzwyczajnych dyspozycjach głosowych i stylistycznych. Także udział w renomowanych festiwalach - jak „Warszawska Jesień", gdzie corocznie kreuje nowe wydarzenia a cappella lub współwykonuje partytury wokalno-orkiestrowe, „Ile-de-France" w Paryżu, „Anima Mundi" w Pizie, „Aksamitna Kurtyna" we Lwowie, „Caminantes" w Feltre, „Polska Muzyka Najnowsza" w Katowicach, Festiwal im.L.van Beethovena w Warszawie i inne,  kluczowe w świecie muzycznym fora - przynosi Zespołowi nie tylko uznanie kręgów profesjonalnych, ale i kolejne zaproszenia od organizatorów owych „rynków sztuki wysokiej" oraz oferty współpracy artystycznej z wybitnymi solistami; efektownym przykładem są tu koncerty z Emmą Kirkby i Barbarą Schlick w Polsce i Niemczech .

Festiwalowe prezentacje skutkują także wzrastającym wciąż zainteresowaniem ze strony twórców, którzy od dawna dostrzegli w śląskiej formacji perfekcyjny „instrument", przydatny zarówno do pięknego, krystalicznie czystego wyśpiewania rzeczy neotonalnych czy  postromantycznych, jak też gotów do podjęcia wyzwań z kręgu awangardy, nieraz eksperymentalnych, w tym działań improwizatorskich. Prawykonania utworów Rafała Augustyna, Krzysztofa Baculewskiego, Edwarda Bogusławskiego, Andrzeja Dziadka, Aleksandra i Ryszarda Gabrysiów, Henryka Mikołaja Góreckiego, Eugeniusza Knapika, Krzysztofa Knittla, Andrzeja Koszewskiego, Stanisława Krupowicza, Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Preisnera, Bogusława Schaeffera, Witolda Szalonka, Agaty Zubel będą miały swoje kontynuacje, wciąż bowiem powstają kolejne, adresowane do Anny Szostak, nowe dzieła . Światowy poziom pracy Zespołu docenił Krzysztof Penderecki, którego Pasję Łukaszową współwykonywała Camerata wiosną A.D.2006 pod ręką samego Mistrza aż trzykrotnie: w Münster, w Krakowie i Hamburgu, wkrótce potem zaś, na „Warszawskiej Jesieni", uczestniczyła w wysoko ocenionym wykonaniu jego Canticum Canticorum.

Trzynaście płyt i cenne nagrody fonograficzne, mnóstwo rejestracji radiowych i telewizyjnych, koncerty live dla Europejskiej Unii Radiowej, występy transmitowane przez prestiżowe media, budują ogromny dorobek nagraniowy Zespołu. Warto podkreślić, że większość z tych przedsięwzięć utrwala i propaguje - w najszerszym diapazonie historycznym - muzykę polską , czego świadectwem o szczególnym znaczeniu stało się w maju 2007 r. wykonanie na nowo odkrytych, dzieł muzyki dawnej ze zbiorów jasnogórskich podczas Festiwalu „Gaude Mater" w Częstochowie.


 

Wg kategorii:

 
Galeria fotografii »
 
mini mini