Instytucje związane z Chopinem Instytucje związane z Chopinem

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej

Pierwszy koncert w wykonaniu Filharmonii Warszawskiej odbył się 5 listopada 1901 r. w nowo wybudowanym gmachu. Orkiestrą dyrygował współzałożyciel Filharmonii, jej pierwszy dyrektor muzyczny i dyrygent Emil Młynarski, a jako solista wystąpił Ignacy Jan Paderewski.

Filharmonia Warszawska w krótkim czasie osiągnęła wysoki poziom, przyciągając wybitnych artystów z całego świata. Już przed I wojną światową i w okresie międzywojennym stała się głównym ośrodkiem życia muzycznego w Polsce oraz jedną z najbardziej liczących się instytucji muzycznych w Europie. Wystąpili tutaj niemal wszyscy słynni dyrygenci i soliści tamtych czasów, m.in. Claudio Arrau, Edvard Grieg, Arthur Honegger, Vladimir Horowitz, Bronisław Huberman, Wilhelm Kempff, Otto Klemperer, Sergiej Prokofiew, Sergiej Rachmaninow, Maurice Ravel, Artur Rodziński, Artur Rubinstein, Pablo Sarasate, Richard Strauss.

Od pierwszych lat po II wojnie światowej orkiestra pracowała w zniszczonej Warszawie. Koncerty odbywały się w teatrach i halach sportowych. Dopiero 21 lutego 1955 r. otrzymała odbudowany gmach i nowy status Filharmonii Narodowej. Pod kierownictwem Witolda Rowickiego odzyskała prestiż najważniejszego zespołu symfonicznego w Polsce. W latach 1955-1958 funkcję dyrektora artystycznego sprawował Bohdan Wodiczko, by przekazać ją ponownie Rowickiemu. W 1977 r. stanowisko to objął Kazimierz Kord, a od stycznia 2002 r. dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Narodowej jest Antoni Wit.

Dzisiaj zarówno Orkiestra Symfoniczna, jak i Chór Filharmonii Narodowej cieszą się popularnością i uznaniem na całym świecie. Zespoły odbyły ponad 120 tournée na pięciu kontynentach, występowały we wszystkich najważniejszych salach koncertowych, gorąco oklaskiwane przez słuchaczy i chwalone przez krytyków muzycznych za doskonałe, charyzmatyczne wykonania. Uczestniczyły w wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach, m.in. w Wiedniu, Berlinie, Pradze, Bergen, Lucernie, Montreux, Moskwie, Brukseli, Florencji, Bordeaux i Atenach, ostatnio na festiwalach La Folle Journée we Francji, Hiszpanii, Portugalii i Japonii.

Orkiestra Filharmonii Narodowej regularnie bierze udział w Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych im. Fryderyka Chopina, w festiwalach: Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Chopin i jego Europa. Nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji, polskich i zagranicznych firm płytowych oraz na potrzeby filmu. Artystyczne dokonania Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej bywały wielokrotnie nagradzane prestiżowymi nagrodami fonograficznymi. W ostatnich latach były to m.in. wyróżnienia Diapason d'Or, Gramophone, Record Geijutsu, Classical Internet Award, Cannes Classical Award, nominacje do Grammy za nagrania dzieł oratoryjnych Pendereckiego i Szymanowskiego, polskie nagrody Fryderyki. Każda z pięciu płyt nagranych dla Naxos w latach 2007-2008 z kompletem dzieł symfonicznych i oratoryjnych Szymanowskiego pod batutą Antoniego Wita, wyróżniana była tytułem płyty miesiąca przez znane brytyjskie miesięczniki, a album zawierający Stabat Mater był nominowany do nagrody Grammy.

Obok najwybitniejszych polskich, występowali w Filharmonii Narodowej znakomici artyści z całego świata: Hermann Abendroth, Martha Argerich, Vladimir Ashkenazy, Daniel Barenboim, Kathleen Battle, Joshua Bell, Teresa Berganza, Alfred Brendel, Aram Chaczaturian, Charles Dutoit, Philippe Entremont, Władimir Fiedosiejew, Rafael Frühbeck de Burgos, Philippe Herreweghe, Nigel Kennedy, Evgeny Kissin, Lang Lang, Felicity Lott, Lorin Maazel, Mischa Maisky, Igor Markevitch, Kurt Masur, Yehudi Menuhin, Arturo Benedetti Michelangeli, Midori, Anne-Sophie Mutter, Dawid i Igor Ojstrachowie, Murray Perahia, Maurizio Pollini, Światosław Richter, Helmuth Rilling, Mścisław Rostropowicz, Giennadij Rożdiestwienski, Grigory Sokolov, Isaac Stern, Leopold Stokowski, Henryk Szeryng, Arcady Volodos i wielu innych.


 

Wg kategorii: